12 rzeczy, których nie wiedziałeś o Korei Północnej

Ostatnio głośno było o komedii “Interview” na temat Korei Północnej. Jednak i bez tego znana jest ona jako dziwny kraj. Zobaczcie dlaczego.

12. Na kartach do głosowania jest tylko jedno pole do zakreślenia

 głosowanie

Tak, dobrze się domyślacie – widnieje przy nim nazwisko Kim Dzong Una i nazwa partii rządzącej. Dzięki temu rząd Korei Północnej może z czystym sumieniem ogłosić, że Umiłowany Przywódca cieszy się 100% poparciem.

źródło: TIME

11. Mieszkańcy Korei Północnej rodzą się coraz niżsi

 shutterstock_24757249

Badania Uniwersytetu w Seulu wykazały, że od czasu Wojny w Korei Koreańczycy z Północy rodzą się niżsi od swoich południowych sąsiadów średnio o 3-8 cm. To zjawisko przypisywane jest ubogiej diecie i faktowi, że ponad ⅔ północnokoreańskich dzieci jest niedożywionych.

źródło: BBC

10. Kim Dzong Il porwał znanego reżysera

 shutterstock_191872982

Kim Dzong Il, ojciec obecnie rządzącego Kim Dzong Una, w 1978 roku nakazał swoim służbom wywiadowczym porwanie koreańskiego reżysera Shin Sang-oka wraz z żoną. Został on następnie zmuszony do kręcenia filmów, które miały być konkurencją dla japońskich i amerykańskcih produkcji. Najbardziej znanym z nich był odpowiednik Godzilli, czyli Pulgasari, potwór ulepiony z ryżu, żelaza i krwi (mocne!). Shin Sang-okowi w końcu udało się zbiec z niewoli w 1986 roku.

źródło: Filmweb

9. Korea Północna wybudowała atrapę bogatego miasta

źródło: AFP

źródło: AFP

Władze Korei Północnej wybudowały Kijŏngdong wielkim kosztem w połowie lat 50. XX wieku w celach propagandowych. Miasto miało zachęcić Koreańczyków z Południa do dezercji i przejścia na komunistyczną stronę. Postawiono tam szkoły, urzędy i bloki, które nigdy nie zostały zamieszkane, ponieważ budynki są wyłącznie atrapami.

źródło: Interia Facet

8. W Korei Północnej istnieje tylko jeden kanał TV

Koreańska Centralna Telewizja posiada monopol informacyjny w kraju. Nadaje przez 7-8 godzin w tygodniu oraz 15 godzin w weekendy i święta państwowe. Emisja zawsze zaczyna się od hymnu państwowego, a przykładowe programy mówią o ostatnich działaniach rewolucyjnych Kim Dzong Una czy anegdoty z życia Kim Ir Sena dla dzieci. Nie brakuje też jednak audycji muzycznych, dramatów, a nawet romansów i programów komediowych.

źródło: The Kernel

7. W Korei Północnej jest rok 103

 nort korea calender

W Korei Północnej stosuje się tak zwane podwójne datowanie, ponieważ obok kalendarza gregoriańskiego obowiązuje tam również kalendarz Dżucze. Jego początek wyznacza data narodzin Kim Ir Sena, założyciela Chińskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej.

6. W Korei Północnej żyły jednorożce

 Unicorn2

Tak przynajmniej twierdzą tamtejsi archeolodzy, którzy w 2012 roku odkryli jaskinię z inskrypcją “Legowisko Jednorożca” w czasie wykopalisk w stolicy kraju. Jednorożec miał należeć do króla Tongmyonga, który władał Koreą w III w. p.n.e.

źródło: Gadżetomania

5. W Korei Północnej obowiązuje 28 oficjalnych fryzur

Fryzury

Władze zatwierdziły 28 uczesań uznanych za oddające ducha komunizmu. Oficjalnym komunikat wyjaśnia, że wybrano najwygodniejsze fryzury, unikając dekadenckich, takich, jakie widać w sąsiedniej Korei Południowej. Kobiety mogą wybierać spośród 18 wzorów, mężczyźni muszą zadowolić się pozostałymi 10.

źródło: Wyborcza.pl

4. Noszenie dżinsów w Korei Północnej jest nielegalne

 jeans2

Lubisz swoje wytarte niebieskie dżinsy? W takim razie masz szczęście, że nie mieszkasz w Korei Północnej. Dżinsy są tam kontrabandą symbolizującą wrogie USA.

źródło: National Geographic

3. W Korei Północnej nie istnieje analfabetyzm

 bookshelf

Tak przynajmniej zapewniają władze w Pjongjangu z dumą ogłaszając, że 100% obywateli potrafi czytać i pisać. To najwyższy wskaźnik na świecie. Pytanie tylko na ile rzetelne są informacje koreańskie.

źródło: CIA

2. Korea Północna ma własną wersję Internetu

Intranet

Nazywa się Kwangmyong i nie jest podpięty do światowej sieci, bo… skoro dotarliście aż tak daleko w dół listy nie trzeba już chyba tego tłumaczyć. W koreańskim intranecie można przeglądać między innymi strony fanklubów Umiłowango Przywódcy, newsy, cyfrową bibliotekę i dokładnie wyselekcjonowane informacje kopiowane z zachodnich serwisów.

źródło: Economist

1. Urzędujący Prezydent Korei Północnej nie żyje

 kim_ir_sen

Zmarłemu w 1994 roku Kim Ir Senowi nadano tytuł Wiecznego Prezydenta zmieniając odpowiednio konstytucję. Oznacza to, że twórca KRLD oficjalnie wciąż pełni najwyższą funkcję w państwie pomimo tego, że nie żyje od 20 lat. Jest to jedyny taki przypadek na świecie.

źródło: Polskie Radio

 

Znacie jakieś inne ciekawostki na temat Korei Północnej? Dawajcie znać w komentarzach.