15 trików na Facebooku, o których nie miałeś pojęcia

Gdzie wyłącza się automatyczne odtwarzanie filmów? Jak ukryć swoją obecność na czacie? Poznaj najlepsze triki, które ułatwią ci życie na Facebooku.

Na świecie ponad miliard ludzi korzysta z Facebooka, ale to nie znaczy, że dobrze go znają. Ja sam używam go od 8 lat, a i tak ciągle jestem zaskakiwany czymś nowym, w miarę jak pojawiają się kolejne funkcje. O najważniejszych i najciekawszych sztuczkach jakie znam możecie przeczytać poniżej.

15. Wyłącz autoodtwarzanie filmów

AutoplayJPG

Denerwującą funkcję autoplay można na szczęście wyłączyć. Wystarczy kliknąć w trójkąt w prawym górnym rogu Facebooka, wejść w Ustawienia > Filmy i tam zmienić Automatyczne odtwarzanie filmów na Wyłączone.

14. Wyloguj się zdalnie

Zdalne wylogowanie

Zapomniałeś wylogować się z Facebooka na komputerze w pracy albo u swojego znajomego i teraz boisz się, że ktoś wytnie ci numer? Spokojnie. Wejdź na swoje konto na dowolnym komputerze, kliknij w trójkąt w prawym górnym rogu Fejsa, wybierz Ustawienia > Bezpieczeństwo, a u dołu zobaczysz listę wszystkich urządzeń, na których jesteś zalogowany. Tutaj wybierając Zakończ aktywność możesz wylogować się zdalnie z każdego komputera, tabletu czy smartfona. Po kłopocie!

13. Zawsze oglądaj najnowsze posty

Najciekawsze a najnowszeJPG

Masz wrażenie, że dawno już nie widziałeś postów od znajomych? To dlatego, że Facebook ma bardzo brzydki zwyczaj automatycznego pokazywania najciekawszych postów, a nie tych najnowszych. Dzięki temu pokazuje ci więcej reklam, ale nie musisz się na to zgadzać. Wystarczy, że klikniesz w trójkąt, który znajduje się przy Aktualnościach i tam wybierzesz funkcję Najnowsze. Teraz znowu do woli możesz oglądać koty, obiady i małe dzieci swoich kumpli czy koleżanek.

12. Zablokuj posty od nadaktywnych znajomych

Przestań śledzić

Na pewno znasz przynajmniej jedną osobę, która mocno przegina z ilością postanowanych rzeczy. Żeby sobie z tym poradzić nie musisz od razu usuwać jej ze znajomych. Zamiast tego kliknij na strzałkę w prawym górnym rogu dowolnego jej posta i wybierz opcję Przestań obserwować.

11. Zapisz post do obejrzenia później

Zapisanie posta

Często widzisz ciekawy post z artykułem, zdjęciem czy filmem, ale nie masz czasu zatrzymać się nad nim na dłużej? Zapisz go na później! Kliknij na strzałkę w prawym górnym rogu dowolnego posta i wybierz opcję Zapisz. Zachowane posty można potem znaleźć w menu po lewej stronie w dziale Aplikacje pod nazwą Zapisano.

10. Ukryj swoją obecność na czacie

Czat

Czasem po prostu nie chcesz, żeby ktoś widział, że jesteś na czacie. Nie, nie musisz się tłumaczyć, ja to rozumiem. Po prostu kliknij na ikonkę koła zębatego, które znajduje się pod czatem, następnie wybierz Ustawienia zaawansowane i tutaj już możesz dokładnie określić komu chcesz, a komu nie chcesz się pokazywać. Nie ma za co.

9. Ściągnij wszystkie swoje zdjęcia i posty na dysk

Kopiowanie danych

Jest bardzo prosty sposób, żeby ściągnąć wszystkie swoje foty i wpisy z Facebooka na dysk. Kliknij w trójkąt w prawym górnym rogu Fejsa, wybierz Ustawienia, a następnie u dołu wybierz opcję Pobierz kopię swoich danych z Facebooka. Teraz musisz jeszcze tylko podać swoje hasło i plik z twoim wirtualnym dobytkiem wyląduje u ciebie na mailu.

8. Zablokuj możliwość publikowania postów na swojej osi czasu

Blokowanie osi czasu

Twoi znajomi często postują coś na twojej osi czasu? Możesz ich za to znienawidzić albo… zablokować im taką możliwość. Żeby to zrobić kliknij w trójkąt w prawym górnym rogu Facebooka, wybierz Ustawienia, a następnie w rubryce Kto może publikować na mojej osi czasu zaznacz Tylko ja.

7. Zablokuj zdjęcie profilowe

Blokowanie zdjęcia

Nie chcesz, żeby ktoś obcy oglądał cię z bliska na zdjęciu profilowym? Nie ma sprawy. Kliknij nie, potem wejdź w opcję Edytuj i kliknij w ikonkę globusa. Teraz z rozwijanej listy musisz jedynie wybrać pozycja Tylko ja. To wszystko, możesz wracać do swoich zajęć.

6. Sprawdź jak inni widzą twój profil

Widok publiczny

Jeśli chcesz wiedzieć co po wejściu na twój profil widzą inni (na przykład rekruterzy z pracy, o którą się starasz) jest na to bardzo prosty sposób. Wejdź na swój profil i w górnej części po prawej kliknij na ikonę trzech kropek. Teraz wybierz opcję Wyświetl jako… i już wiesz jak widzi cię świat.

5. Sprawdź kto usunął cię ze znajomych

Unfriended

Na to nie ma prostego rozwiązania. Jednym z tych dostępnych jest serwis Sadly Unfriended, któremu możesz udostępnić listę znajomych, a kiedy ktoś z nich postanowi cię usunąć dostaniesz o tym informację. Minus jest taki, że funkcja ta działa dopiero od momentu zalogowania się do SU. Poza tym, czy na prawdę cię to obchodzi?

4. Ukryj swoją listę znajomych

Lista znajomych poprawiona

Krótko i na temat: wejdź w swój profil, kliknij w prawy górny róg okienka ze znajomymi, wybierz opcję Edytuj ustawienia prywatności i wybierz kto ma mieć dostęp do twojej listy.

3. Spraw, żeby zdjęcie profilowe było częścią zdjęcia w tle

połączone zdjęcia

Chcesz zaskoczyć kreatywnym zdjęciem w tle? Wejdź na trickedouttimeline.com, która przytnie grafikę tak, żeby zdjęcie profilowe było częścią zdjęcia. Jest też kilka innych ciekawych wariantów.

2. Pisz na Facebooku ıɯɐƃou ʎɹóƃ op

Do góry nogami

Wiedziałeś, że na Facebooku możesz pisać do góry nogami? Teraz już wiesz. I nie, nie musisz stawać na głowie. Po prostu wejdź na stronę Seven Wires, wpisz swój tekst, skopiuj go odwróceniu i tak wklej go do posta. Zamieszanie gwarantowane. Działa w postach i na czacie.

1. Jak usunąć konto na Facebooku

FB-Reality

Jeśli dojdziesz do wniosku, że „prawdziwe życie jest gdzie indziej” możesz poprosić o trwałe usunięcie konta. Aby to zrobić zaloguj się do niego, a potem przejdź do formularza, w którym prosisz o całkowite usunięcie konta.

 

Znacie jeszcze jakieś inne triki, które warto wykorzystywać na Facebooku? Dajcie znać!