25 trików ułatwiających wyszukiwanie w Google

W zalewie informacji w internecie coraz trudniej znaleźć te, na których naprawdę ci zależy. Na szczęście te proste triki bardzo ułatwiają korzystanie z Google.

Jak podaje internetlivestats.com obecnie istnieje blisko miliard (!) stron internetowych. Nic dziwnego, że coraz trudniej znaleźć konkretną informacje. Samo Google też nie jest bez winy, bo co i rusz podtyka wyniki wyszukiwania, które tak naprawdę są reklamami produktów czy usług. Wystarczy jednak pamiętać o tych prostych radach żeby zawsze znaleźć to, czego się szuka.

25. Szukaj dokładnego wyrażenia

Cudzysłów

Umieść dowolne wyrażenie w cudzysłowie (” „), żeby szukać dokładnie tej frazy w podanej kolejności słów. Pamiętaj, że wyszukiwanie z cudzysłowami może skutkować odrzucaniem niektórych trafnych wyników. Na przykład wyszukiwanie hasła „Maria Curie-Skłodowska” może spowodować pominięcie wyników, w których pojawia się fraza Maria Skłodowska-Curie.

24. Przeszukaj określoną stronę internetową

Przeszukiwanie witryny

Jeśli chcesz uzyskać wyniki tylko z określonej strony lub danej domeny (np. .org, .edu czy .gov), na początku wyszukiwanego hasła wpisz operator site: z odpowiednią wartością, powiedzmy site:gov i wyszukiwane hasło.

23. Szukaj według typu pliku

Wyszukiwanie pliku

Szukasz określonego rodzaju pliku, na przykład dokumentów w formacie PDF czy prezentacji zapisanych jako PPT? W takim razie dodaj do wyszukiwanego hasła operator filetype: i trzyliterowy skrót typu pliku, a także interesujące cię hasło.

22. Zignoruj słowa w wyszukiwaniu

Wykluczanie

Używając minusa (-) możesz wskazać słowa, których nie chcesz widzieć w wynikach, na przykład wyszukując informacje o marce samochodów Jaguar możesz w ten sposób wykluczyć wyniki mówiące o nazywającym się tak samo zwierzęciu.

21. Szukaj w tytułach stron

intitlePrzechwytywanie

Dodaj operator intitle: na początku wyszukiwanej frazy, a Google wskaże ci tylko te wyniki, w których poszukiwane przez ciebie wyrażenie znajduje się w tytule strony.

20. Szukaj strony pokrewne

Related

Operator related: umożliwia znajdowanie stron o podobnej zawartości – po prostu wpisz related: i adres www. W przypadku Randomowych Rankingów to nie działa, bo jest to blog wyjątkowy i jedyna w swoim rodzaju. Serio.

19. Szukaj liczb z określonego zakresu

Przedział

Załóżmy, że chcesz kupić buty Adidasa w przedziale cenowym 200-350 zł. W takim wypadku wpisz całą frazę w wyszukiwarkę pomiędzy kwotami wstawiając znak dwóch kropek (..). A to tylko jeden ze sposobów wyszukiwania w ramach zakresu liczbowego.

18. Przeliczaj wartości i jednostki

Wartości

Nie znoszę kiedy maksymalna prędkość samochodu, o którym czytam podawana jest w milach na godzinę. I tutaj znowu z pomocą przychodzi Google, który przelicza to za mnie, o ile wpiszę [wartość 1] na [wartość 2]. Tak samo robi zresztą z uncjami i kilogramami czy jardami i metrami.

17. Przelicz waluty

Waluty

Jednostki to nie wszystko, bo Google radzi sobie tak samo dobrze z przeliczaniem walut. Aktualne kursy można znaleźć hasło [waluta 1] na [waluta 2]. Uwaga, złotówki najlepiej zapisywać jako PLN.

16. Oblicz równanie matematyczne

Funkcja

Skoro już jesteśmy przy obliczeniach, to w ten sam sposób można uzyskać wynik działania matematycznego. Nie ma też problemu z wykresem funkcji.

15. Sprawdź godzinę w wybranym mieście

czas

Sprawdź godzinę w dowolnym miejscu na świecie wpisując w wyszukiwarce czas oraz miasto lub kraj. Zrobione!

14. I pogodę

pogoda

Wpisz hasło pogoda oraz nazwę dowolnego miasta na świecie, żeby zobaczyć aktualną pogodę i prognozę pogody. Wpisz samo hasło pogoda, by zobaczyć raport pogodowy dla miejsca, w którym się znajdujesz.

13. Zobacz, o której wschodzi i zachodzi słońce w dowolnym miejscu na świecie

Wschód słońca

Dokładne godziny wschodów i zachodów słońca na całym świecie znajdziesz wpisując wschód słońca lub zachód słońca i nazwę miasta.

12. Sprawdź loty

Loty

Aby zobaczyć rozkład lotów z lub do określonego miasta, wpisz loty z lub loty do i nazwę miasta albo lotniska. Możesz też dodać kolejną lokalizację, używając słów do lub z i zobaczyć rozkład lotów na określonej trasie.* Dane dotyczące lotów dostarczają serwisy OAG i QuickTrip by Innovata.

11. Śledź numery przesyłek

Paczki

W Polsce możesz śledzić swoje przesyłki UPS i FedEx wpisując kod śledzenia przesyłki w polu wyszukiwania. W wynikach zobaczysz status przesyłki i dzięki temu dowiesz się czy prezent zamówiony przez ciebie w ostatniej chwili dotrze na czas.

10. Dowiedz się co robić w mieście, w którym jesteś

Miejsca

Wiesz już o której godzinie wylatujesz, czas więc sprawdzić co ciekawego znajdziesz w miejscu, do którego się wybierasz. Wpisz w wyszukiwarkę nazwę miasta i frazę atrakcje, a dowiesz się o najciekawszych lokacjach i wydarzeniach, na które warto zwrócić uwagę.

9. Zobacz reprertuar kin

Filmy

Wyszukaj tytuł filmu lub po prostu wpisz film, żeby zobaczyć godziny seansów w kinach w twojej okolicy.

8. Wyszukaj tytuły piosenek i albumów danego wykonawcy

piosenki

Wpisz w Google piosenki i nazwisko piosenkarza albo zespół, a otrzymasz informacje o całym jego dorobku muzycznym.

7. Poznaj bibliografię wybranego autora

Książki

Fraza książki i nazwisko autora wyświetli cały jego dorobek twórczy. Proste, prawda?

6. Sprawdź wszystkie filmy wybranego reżysera lub aktora

Lista filmów

Tutaj nie ma nie ma niespodzianki – film w połączeniu z nazwiskiem twórcy lub aktora wyświetla wszystkie produkcje, w które był zaangażowany.

5. Analizuj dane statystyczne

Dane statystyczne

Wpisz termin dotyczący danych statystycznych, na przykład liczba ludności lub PKB, a następnie region lub kraj, by zobaczyć dane dla wskazanej lokalizacji opublikowane przez urzędy statystyczne i urzędy pracy. Po kliknięciu określonych wyników możesz przejść do porównania danych.

4. Przeglądaj gazety sprzed 100 lat

Google News Archive

Za sprawą Google News Archives możesz przejrzeć archiwalne numery kilkuset gazet wydawanych od 1860 roku. Niestety są to wyłącznie pisma amerykańskie. Dlatego nie dajcie się zwieść Warsaw Daily Times, to wcale nie angielskie wydanie Kuriera Warszawskiego, a regionalne czasopismo miasta Warsaw w stanie Indiana. Tak czy inaczej archiwa mogą być kopalnią wiedzy chociażby na temat tego jak w USA pisano o II wojnie światowej czy upadku komunizmu w Polsce.

3. Czytaj książki z domeny publicznej

Książki

Google daje możliwość czytania pełnych tekstów dzieł dostępnych w domenie publicznej, a żeby do nich  trafić wejdź w zakładkę Książki na ekranie wyników. Co prawda dotyczy to przede wszystkim klasyki literatury zagranicznej i to w oryginalnej wersji językowej, ale i tak dobrze wiedzieć, że na wyciągnięcie ręki ma się ma się powieści Dickensa czy naukowe analizy twórczości Shakespeare’a.

2. Korzystaj z odwrotnego wyszukiwania grafiki

Grafika

Pod tą enigmatyczną nazwą kryje się bardzo przydatna funkcjonalność. Załóżmy, że masz na dysku obrazek i chcesz sprawdzić czy istnieje jego większa wersja. Wyszukiwarka może wskazać ci stronę, na której znajdziesz poszukiwaną grafikę albo inną, jak najbardziej podobną. Zeby to zrobić wejdź do Google Grafika, kliknij na ikonkę aparatu i załaduj swoje zdjęcie i niech zadzieje się magia.

1. Korzystaj z wyszukiwania głosowego

Mikrofon

Na pewno wiesz, że na smartfonach z Androidem możesz wyżyć Google Now, żeby korzystać z wyszukiwania głosowego. To czego możesz nie wiedzieć to fakt, że ta sama funkcja działa obecnie w Google Chrome. Na prawo od okna wyszukiwarki znajdzuje się symbol mikrofonu – po prostu kliknij na niego i wypowiedz frazę, którą chcesz znaleźć. Oczywiście nie obejdzie się przy tym bez prawdziwego mikrofonu, czy to wbudowanego w laptopa, czy zewnętrznego.

 

Które z tych trików już znaliście? Zabrakło tutaj jeszcze jakiegoś?

Polub RANDOMOWE RANKINGI   na Facebooku!