9 najciekawszych faktów historycznych w The Order: 1886

The Order: 1886 może i jest krótkie, ale mimo to twórcy zmieścili w nim mnóstwo historycznych smaczków. O najciekawszych dowiecie się tutaj.

Akcja najgłośniejszej gry na PlayStation 4 toczy się co prawda w alternatywnym uniwersum, co jednak nie przeszkodziło studiu Ready At Dawn umieścić w niej kilku ciekawych historycznych faktów. Wszystkie zostały wpisane w uniwersum The Order: 1886, dlatego nawet jeśli gra niezbyt przypadła ci do gustu warto się w nią zagłębić, żeby zobaczyć jak zgrabnie połączono w niej fikcję i rzeczywistość.

9. Arthur Conan Doyle i Sherlock Holmes

Na początku The Order: 1886 Galahad spotyka młodego komisarza policji o nazwisku Doyle. Postać ta jest łudząco podobna do Arthura Conana Doyle’a, autora powieści o Sherlocku Holmsie. Co prawda grze zabrakło bokobrodów, ale w końcu mówimy o alternatywnej rzeczywistości. Sam sławny detektyw nigdy się nie pojawia, za to w rozdziale 10 Galahad wspomina Alistairowi, że jednym z ulubionych powiedzonek komisarza jest określanie pewnych rzeczy jako “elementarne”. Brzmi znajomo?

8. Rebelianci jak rewolucjoniści

The-Order-Nazis-600x300

Londyńscy rebelianci wykazują pewne podobieństwa do komunistów z okresu rewolucji październikowej. Widoczne jest to kiedy przyjrzymy się czerwonym opaskom na ich rękawach. Poza tym zwracają się do siebie per “bracie” co brzmi podobnie do “towarzyszu”, ale może być też nawiązaniem do braterstwa z czasów rewolucji francuskiej.

7. Charles Dickens

Artur Conan Doyle to nie jedyny powieściopisarz, któremu hołd złożyło Ready At Dawn. Jednym z przedmiotów, które można obejrzeć w grze jest ulotka zapowiadająca sztukę na podstawie “Opowieści o dwóch miastach” Charlesa Dickensa. Co ciekawe opowiada o tym jak wzbierające niepokoje społeczne w Paryżu doprowadziły w końcu do rewolucji francuskiej. Pewnie myślisz teraz, że przecież w The Order: 1886 mieszkańcy Londynu też zaczynają się buntować. Otóż to.

6. Karol Darwin

Żeby wiarygodnie wytłumaczyć istnienie wilkołaków scenarzyści postanowili posłużyć się… Karolem Darwinem. Dlatego jedną ze znajdziek w grze jest list jaki znany naukowiec przesłał lordowi Hastingsowi. Można w nim przeczytać, że podczas wyprawy do Nowej Gwinei Darwin natknął się na nowy gatunek pół-człowieka, który może być kolejnym ogniwem ewolucji. Dziękuje też za wsparcie Zjednoczonej Kompanii Indyjskiej. W rzeczywistości Karol Darwin nigdy nie był na Nowej Gwinei, za to badania prowadził tam jego naukowy rywal Alfred Russel Wallace, który pracował nad własną teorią ewolucji.

5. Rywalizacja Tesli i Edisona

O tym, że Nikola Tesla będzie obecny w The Order: 1886 wiadomo było od dawna, ale tajemnicą była jego rola. Ostatecznie okazało się, że jest on dla głównego bohatera tym, kim Q w filmach o Jamesie Bondzie. Taki Nikola na pewno różni się od swojego protoplasty, ale obaj mają ważną cechę wspólną – nie znoszą Thomasa Edisona. Można się o tym przekonać chociażby podnosząc ulotkę w laboratorium Tesli reklamującą pojedynek obu naukowców. Przy okazji widać też, po której stronie tego konfliktu stoi ekipa Ready At Dawn.

4. Święty Graal

Jednym z wielu zarzutów z jakimi zmaga się The Order: 1886 jest mała liczba trofeów. Może i tak, ale za to zebranie wszystkich gwarantuje nam zdobycie Graala, bo tak właśnie nazwano platynę. Jest to oczywiście nawiązanie świętego kielicha używanego w czasie Ostatniej Wieczerzy przez Chrystusa, którego to poszukiwali Rycerze Okrągłego Stołu. Kto wie, może znalezienie Świętego Graala będzie też elementem fabuły kolejnej częście The Order? Bo, że taka powstanie raczej nie mam wątpliwości.

3. Malory

malory25

Nie jest niespodzianką, że The Order: 1886 pełnymi garściami czerpie z legend arturiańskich. Najpełniejszą wersję o opowieści o Rycerzach Okrągłego Stołu spisał w XV w. Thomas Malory. Jest on oczywiście przodkiem Sebastiena Malory’ego, czyli jednego z bohaterów znanego również jako Sir Percival.

2. Marquis de Lafayette

the_order_1886_sc03

Marquis de Lafayette jest jedynym członkiem Zakonu, który istniał naprawdę. Zasłynął w czasie amerykańskiej Wojny Secesyjnej gdzie podobnie jak Tadeusz Kościuszko stał po stronie unionistów. Był przyjacielem Georga Waszyngtona i Thomasa Jeffersona. Lafayette odegrał też dużą rolę w trakcie rewolucji francuskiej i rewolucji lipcowej w 1830 roku. W międzyczasie musiał też odnaleźć eliksir wiecznej młodości, bo w 1886 roku wciąż wygląda bardzo młodo.

1. Tajemnica Kuby Rozpruwacza

Skoro akcja gry toczy się w wiktoriańskim Londynie, to było tylko kwestią czasu kiedy pojawi się nawiązanie do najbardziej znanej postaci tamtego okresu, czyli Kuby Rozpruwacza. I rzeczywiście wraz z postępami w fabule trafiamy na artykuły i rozmowy o jego ofiarach, by w końcu… stanąć z nim twarzą w twarz. Kiedy i jak? Tego nie zdradzę, przekonajcie się sami.

Przegapiłem jeszcze jakieś ciekawe historyczne fakty? Dawajcie znać.