Msza to uobecnienie ofiary krzyżowej Jezusa Chrystusa na ołtarzu.

Msza święta dla wielu katolików to bardzo ważne wydarzenie w tygodniu. Msza to też według bardzo wielu religii uobecnienie ofiary krzyżowej Chrystusa na ołtarzu. Są także różne typy takich mszy. Oprócz nabożeństw, które odprawiane są w niedzielę, wyróżniamy inne istotne msze w trakcie roku. Najważniejsze święta, w których jako katolik należy brać udział to przede wszystkim Wielkanoc, Boże Narodzenie, Środa Popielcowa, Triduum Paschalne.

 

Sylwester i Nowy rok to również czas, gdy ludzie wierzący udają się na mszę świętą do kościoła. Wierzący zbierają się wtedy w swoich własnych parafiach na mszy świętej, by podziękować Bogu za swoje dotychczasowe życie, różne sukcesy. Msza święta jest centrum życia chrześcijańskiego. Eucharystia jest podzielona na dwie podstawowe części. Pierwsza część to Liturgia Słowa , która ma miejsce po akcie pokuty. Drugą częścią jest Liturgia Eucharystyczna. Ta część polega na tym, iż jest to ofiara dla naszego Ojca, zarówno od Jezusa Chrystusa, jak i od wiernych, bo wedle wiary chrześcijańskiej także jesteśmy dziećmi Boga. Msza święta zaczyna się od procesji świątecznej, o ile jest jakaś specjalna uroczystość. Potem ksiądz daje znak krzyża a osoby zgromadzone w kościele powtarzają ten znak razem z kapłanem. Dokładnie tak samo kończy się msza takim błogosławieństwem. Następnym krokiem jest również akt pokuty.

 

Przyznajemy się wtedy do tego, że jesteśmy grzesznikami. Kapłan w czasie mszy zaprasza całą wspólnotę do wspólnej modlitwy. Następnie ksiądz przechodzi do zasadniczej części mszy swiętej. To pierwsze czytanie, psalm, drugie czytanie oraz liturgia słowa. Należy też zaznaczyć, iż 2 czytania nie na każdej mszy są czytane. W tygodniu bardzo często ksiądz czyta tylko jedno czytanie. Psalm także nie zawsze jest tak samo śpiewany. Zależy to od tego, czy jest okres Bożego Narodzenia czy Wielkanocy, to inne są końcówki danego psalmu. Wtedy w okresie tuż przed Wielkanocą, w tak zwanym poście nie śpiewa się Alleluja. Natomiast w okresie świąt wigilijnych w kościele dołącza się również podczas mszy kolędy. Na każdej mszy kapłan wygłasza także napisane przez siebie kazanie. Kazanie jest tuż po odczytaniu Ewangelii. W każdy dzień tygodnia kazanie jest inne.

 

Głównym elementem każdej mszy jest również przyjęcie komunii świętej. Wówczas wszyscy wierni gromadzą się zazwyczaj pod ołtarzem, bo tam ksiądz udziela komunii. Rozdaje on komunię z kielicha bezpośrednio do naszych ust. W niektórych kościołach jest taki zwyczaj, iż wierni obecni na mszy przychodzą na środek a tam ksiądz albo kilku księży w zależności od ilości ludzi, podchodzi i udzielają tam komunii. W wierze chrześcijańskiej na msze święte ludzie przychodzą do świątyni całą rodziną. Już nawet małe dzieci są zabierane do kościoła, by od małego poznawały swoją kulturę i wiarę. Większość tych dzieci jest przygotowywana do Chrztu Świętego, który jest bardzo ważny dla praktykujących katolików.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *